27 listopada, 2012

Knäck czyli domowe toffi



Knäck czyli tradycyjne szwedzkie toffi przygotowywane w okresie przedświątecznym. Nazwę „łamać” zawdzięczamy konsystencji cukierka. Można je porównać do twardych i chrupiących Daim. Z poniższego przepisu otrzymamy ok. 80 cukierków (w zależności od wielkości foremek). 




Co potrzebujemy?
2 dl cukru
2 dl śmietany 36%
2 dl złocistego syropu (golden syrup)
2 łyżki przyprawy korzennej / ew. siekanych drobno migdałów
foremki papierowe (jak najmniejsze)
termometr

A tak przygotowujemy:
Do gara towarzystwo (bez przyprawy) i gotujemy cały czas mieszając.Masa powinna nam się w ciągu kilkunastu sekund roztopić i upłynnić. Doprowadzamy do temperatury 125-130°C. Masa będzie nam w garnku szaleć, bulgotać i kipieć, dlatego musimy mieszać dosyć szybko. Tu regulujemy konsystencję końcowego, gotowego cukierka. Czyli, im cieplej tym będzie twardszy.
Jeśli nie mamy termometru, możemy zrobić próbę kulkową. Do miseczki z zimną wodą wlewamy kilka kropli gotującej się masy i próbujemy zwinąć w kulkę, która w ciągu kilku sekund powinna zacząć twardnieć. Jeśli masa klei się do palców musimy podwyższyć temperaturę lub dłużej podgotować.
Kiedy masa osiągnie już wymaganą konsystencję, zestawiamy z pieca i dodajemy przyprawy. Masę natychmiast przelewamy do foremek. Jeśli karmel zacznie nam tężeć w garnku, wystarczy go na kilka sekund podgrzać i kontynuować wypełnianie. Karmelki zostawiamy do stężenia i ostygnięcia. Uwaga na palce i nie lizać pod żadnym pozorem łyżki. Nawet po kilku minutach. GORĄCE!!! Ja się zapomniałam…
Jak widzicie, przepis łatwy i szybki. Oprócz tego że pyszne, to jeszcze bardzo dobrze się prezentuje, więc sprawdzi się również jako mała Mikołajkowa niespodzianka dla bliskiej osoby.