19 marca, 2013

Szwedzkie smaki - smörgåstårtaTą potrawą rozpoczynam serię szwedzkich przysmaków. Nie obiecuję, że będzie często i dużo, bo z moim zapałem różnie bywa, ale postaram się, co jakiś czas przedstawiać coś ciekawego. Charakterystyczne w szwedzkiej kuchni jest to, że jest prosta i mało w niej przypraw. Sól i pieprz dla zwykłego Skandynawa wystarczą. Kuchnia może niezbyt wyszukana, ale na pewno zdrowa.
Dziś smörgåstårta, czyli danie którym wykarmimy pół pułku. Nazwa jest połaczeniem dwóch słów
smörgås czyli kanapka
 i tårta czyli tort.
Tort kanapkowy.

Zazwyczaj przygotowywana jest na bazie krewetek i łososia, z dodatkiem jajek na twardo, ale widziałam już wersje na razowcu z zielonym groszkiem czy oliwkami i suszonymi pomidorami z zalewy. W sklepach można kupić gotowe porcje, od jedynek (wielkość jednego tosta) do zamawianych na metry wielkich blatów. Zawsze grubo obłożone dobrodziejstwem. Nasz tort jest spory, na około 12-15 porcji. Zdaję sobie sprawę, że część produktów jest trudno dostępna, ale zawsze można je ominąć lub po prostu użyć czegoś innego.
Co potrzebujemy:
chleb tostowy (użyliśmy 16 długich pajd, po 4 na każdą warstwę)
6 dl majonezu
3 dl gęstego jogurtu naturalnego lub gęstej kwaśniej śmietany
1 opakowanie sera typu philadelphia (naturalny)
150 g szynki w plastrach
300 g krewetek (mogą być z zalewy,
chociaż dużo smaczniejsze kupione w pancerzach)
300 g szyjek rakowych (z zalewy)
3 jajka (ugotowane na twardo)
ok. 5 gałązek koperku
sól
pieprz

do dekoracji:
200 g wędzonego łososia (w plastrach)
mały słoiczek kawioru
400-500 g krewetek
kilka liści sałaty
1 ogórek
2 pomidory
2 gałązki koperku
sos musztardowy (użyliśmy gotowego Hovmästarsås)
1 cytryna

A tak przygotowujemy:
Kawałki chleba pozbawiamy brzegów. Układamy na talerzu / blasze.

krem 1: Smarujemy chleb serkiem philadelphia i okładamy pokrojoną w mniejsze kawałki szynką. Przykrywamy drugą warstwą chleba (w przeciwnym kierunku).
krem 2: Krewetki mieszamy z majonezem (2dl), doprawiamy do smaku solą i pieprzem, układamy i przykrywamy trzecią warstwą chleba(znów przeciwny kierunek).
krem 3: Szyjki rakowe mieszamy z posiekanym jajkiem, koperkiem i majonezem (2dl), doprawiamy solą i pieprzem, układamy i przykrywamy czwartą warstwą chleba (pamiętamy o zmianie kierunku).
Całość smarujemy mieszaniną majonezu (2dl) i jogurtu. Pozostawiamy na noc w lodówce. Bezpośrednio przed podaniem dekorujemy. Boki tortu okładamy ogórkiem pokrojonym w plasterki, górę pozostałymi dodatkami.