20 września, 2013

patyczak
Pinnstol, krzesło z patyków. 
szw: en pinne – patyk, en stol – krzesłoPierwotnego pochodzenia tych popularnych w całej Skandynawii stołków do końca nie znam, ale mogę się tylko domyślać, że pomysł był zaczerpnięty ze starych brytyjskich modeli Windsor

Funita mówi że czeskie albo i nawet austriackie. 
Kosmopolityczne krzesło. 

Te, o których dziś mowa, uważane w Szwecji za najbardziej oryginalne i klasyczne to "Lilla Åland", pomysłu Carla Malmstena (1888-1972).

Historia tego modelu zaczęła się w 1939 roku, w szkole Åland. Podczas szkolnej wycieczki do pobliskiego kościoła Finnström, uczniowie (wraz z nauczycielem, o którym mowa wyżej) znaleźli trzy stare krzesła. Zainspirowany tymi krzesłami Carl, stworzył dwa modele, 
"Stora Åland" och "Lilla Åland” (1942).

Stolab

Wszelkie pochodne tego drugiego, popularnego do dzisiaj, obecne są w praktycznie każdym szwedzkim domu.
Svenssons i Länna möbler

Elle interiör i z bloga Norr garden inredningCi, którzy przyglądali się naszej mozolnej pracy nad werandą, pewnie pamiętają, że i krzesłom „patyczakom” oberwało się kapką farby. Nie są to co prawda oryginały, ale przyznacie że równie ciekawe.


Kolejnym krokiem rozwoju w temacie była pinnsoffa. Również klasyk, z tej samej rodziny co pinnstol. Podwójne lub szersze siedzisko. Krzesło bliźniak powiedzmy. Całkiem sympatyczne no nie?

Dom aukcyjny Bukowski i Oseroff Agentur na targach Formex

Loveseat, Ercol
Bordspecialister i Greta, Tre Sekel

Z bloga Retro Lover i Zigzag


Najwyraźniej nastał ich comeback, bo magazyny modowe, wnętrzarskie i inne takie lifestylowe są wręcz zasypywane pomysłami z ich udziałem.

Prawda że zgrabne? No, napiszcie że się Wam podobają!