11 kwietnia, 2014

påskpynta czyli przygotowania do swiat w szwedzkim styluWielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza że najwyższy już czas zacząć przygotowania względem dekoracji. Targanie wielkich kartonów z bombkami i girlandami możemy sobie całe szczęście odpuścić, a w zamian zająć się bardziej delikatnym nazwijmy to rękodziełem. Nie wiem jak u Was, ale nasze wielkanocne ozdoby mieszczą się w jednym średniej wielkości kartonie. Co roku dochodzą nowe egzemplarze, których pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucić jak również przechodnie wydmuszki, które pod koniec kwietnia lądują w śmietniku. Asortyment i gusta zmieniają się wraz z modą i wiekiem, co moim zdaniem tylko dobrze świadczy.  Zaczynamy. Przydadzą się nie tylko skorupki po jajkach i kolorowe papiery ale też wierzbowe gałązki (påskris), „bazie kotki” (videung) wierzby Idy oraz cięte kwiaty.

O czym chciałam wspomnieć jest fakt, iż w okresie Wielkanocnym (podobnie jak w Boże Narodzenie) zwykłe codzienne czynności dostają w Szwecji odświętnych i lekko uroczystych przedrostków „påsk”, stając się jednocześnie czynnościami wielkanocnymi. Można påskhandla (robić zakupy świąteczne), påskstäda (sprzątać przedświątecznie dom), szczęśliwcy załapią się również na påskledig (dni wolne od pracy w okresie świąt wielkanocnych). My zajmiemy się dzisiaj påskpynta (wielkanocne dekorowanie domu) i påskpyssla (własnoręczne przygotowywanie dekoracji wielkanocnych).  

Oto moje propozycje:

- Zafarbuj jajka bez użycia chemikaliów. Do tego zabiegu możemy użyć skorupek cebuli, kurkumy, herbaty, buraków lub czerwonej kapusty. Zagotuj wybrany „barwnik” w wodzie z octem, a potem maczaj w nim jajka, aż do uzyskania odpowiedniego odcienia. 
- Zamiast jajek pomaluj obłe kamienie. Nie zepsują się, a za rok wykorzystasz ponownie. Kamyki można również ozdobić doklejając piórka czy patyczki. 
- Udekoruj stół wycinankami z tektury lub filcu. Powieś na żyłce, wbij wykałaczkę lub patyk do grillowania. PDF do wydrukowania publikowałam już w zeszłym roku.
- Nie lubisz pstrokacizny? Niech te święta będą czarno-białe! Wybierz biały rodzaj jajek i potraktuj je czarnym pisakiem lub farbką. - Pozamykaj jajka w koszyki. Szkatułki, pojemniczki, skrzyneczki – przyda się wszystko. - Wydmuszki oklej piórkami. Mogą być bardzo staranne lub planowo niedbałe, bardziej naturalne. - Pobaw się i zrób wazon z podwójną ścianką. Do szerokiego wazonu wstaw wąski słoik, a przestrzeń wypełnij. 
- Zaskocz pomysłowością domowników, upiecz ciekawe wizualnie ciasteczka. Nie masz odpowiednich foremek - narysuj je samodzielnie i wytnij według szablonu. 
Kreatywnych pomysłów i dobrej zabawy!

Jeszcze więcej propozycji znajdziecie TU i TU, natomiast w przyszłym tygodniu zapraszam Was na posty z historią, wielkanocnymi obrzędami i tradycją w tle. A żeby nie było tak całkiem odtwórczo, na koniec kilka migawek od nas z domu.