24 października, 2014

wakacje w szwedzkiej szkoleTemat szwedzkiej szkoły to przede wszystkim godziny dyskusji nad skutecznością i poziomem nauczania, to debaty nad tym gdzie zajęcia praktyczne spotykają się z minimum teorii. To w końcu nauka pracy w grupie i równanie pojedynczej jednostki do średniej w klasie. Temat rzeka.
Nie o tym jednak traktuje dzisiejszy post. Dzisiaj chce krótko opowiedzieć o dniach wolnych od nauki, wakacjach, feriach i przerwach w szwedzkiej szkole.Kilka razy zadano już mi pytanie o terminy rozpoczęcia czy zakończenia roku szkolnego w Szwecji i pomyślałam, że dobrze byłoby złożyć kilka informacji w całość, szczególnie że temat jest uniwersalny i prędzej czy później podczas przeprowadzki do Szwecji z dziećmi nas dosięgnie. 

***

Rok szkolny tutaj zaczyna się trochę wcześniej niż w Polsce, bo w okolicy 15-20 sierpnia. Data ta jest ruchoma i ustalana w zależności od gminy. Tak samo wyznaczany jest termin wakacji letnich (Sommarlov), których rozpoczęcie datuje się na około tydzień przed świętem Midsommar, czyli w okolicy 15-20 czerwca. Według prawa długość roku szkolnego musi wynosić minimum 178 dni. 


W międzyczasie uczniowie mają wolne z okazji świąt Wielkanocy (Påsk), tydzień przed lub tydzień po świętach, również w zależności od miasta oraz przerwę z okazji Bożego Narodzenia (Jul). Ta rozpoczyna się kilka dni przed świętami i kończy w pierwszych dniach nowego roku.


W lutym odbywają się natomiast tygodniowe ferie zimowe zwane Sportlov.
Sportlov trwa począwszy od 7 tygodnia roku na południu kraju aż do 11 na północy. Terminy rozłożone są zgodnie z przewidywanym występowaniem śniegu. Co ciekawe prognozy są w miarę trafne i podczas wolnego tygodnia, dzieci faktycznie korzystają ze śniegu i uroków zimy.


Pod koniec października, w 44 tygodniu roku (czyli teraz), nadchodzi czas na przerwę jesienną zwaną Höstlov. Ta przerwa również trwa tydzień. Dzięki takiemu rozłożeniu „urlopów” w ciągu roku, uczniowie nie czują się szczególnie przeciążeni nauką, bo wolne przypada średnio co 2 miesiące. 

Do tego dochodzą czerwone dni w kalendarzu, czyli święta narodowe i ważne święta kościelne (röd dag) oraz maksymalnie 5 dni prac wewnętrznych szkół i rady nauczycielskie, tzw. studiedag.
Na specjalny wniosek opiekunów uczeń może zostać dodatkowo zwolniony z kolejnych 10 dni nauki podczas trwania roku szkolnego. Umotywowane prośby o urlopy składane są bezpośrednio u dyrektorów szkół i zatwierdzane indywidualnie, na podstawie wyników w nauce. Najprościej mówiąc, jeśli ma się słabe oceny, nici z wolnego. Sprawiedliwe prawda?