05 listopada, 2014

gwiazda z papieru - DIYNo i stało się. Listopad. Najciemniejszy, najbardziej bury miesiąc roku. Chociaż mając na uwadze fakt, że pod koniec grudnia znów zacznie przybywać dnia, nie jest tak najgorzej, prawda? Byle do gwiazdki, potem już pójdzie z górki. Też tak macie, że ciemności powodują u Was senność i ogólną depresję? Na takie przypadłości oprócz kawy i vit.D świetnie działa napar z dziurawca... no i bieganie!


Wyskakuje znów przed szereg. Z tą gwiazdką co ma nieść światło właśnie. Że za wcześnie, za szybko? Ledwo co jesień się zadomowiła przecież.

No gdzie tak pędzi? Po co tak zaraz. A bo po to, że zaraz nie będzie czasu (ani okazji). O, tak właśnie mam. Generalnie ze wszystkim. Jak się teraz nie zdecyduję natychmiastowo i w ciągu sekundy to potem się z odwidzi, zapomni a już na pewno odechce! Myśli czyste to i ręka lepiej pracuje, nie zadrży ani nie zepsuje w pośpiechu. No i przede wszystkim chwilowo zachciało mi się podłubać trochę. To przecież weny nie będziemy marnować, co nie?

Pierwsza niedziela Adwentu pod koniec miesiąca. Wtedy u nas w domu zaczynają się święta, przynajmniej teoretycznie. Praktycznie - jak się zdąży… umówmy się, że się staramy.  Wszystkie te koniki, światełka, ozdoby tonami targane z piwnicy… Samo się nie zrobi, a że wolnych weekendów jak na lekarstwo, zaczęliśmy jak na wstępie.

***

Na pierwszy przedświąteczny rzut poszły gwiazdki w kilku odsłonach. Dzisiaj przedstawiam te papierowe, kolejne w trakcie przygotowań, mogą pojawić się później.  - Gwiazdka ośmioramienna, podwójna. Prosta w przygotowaniu i zarazem efektowna. 

Do jej wykonania potrzebujemy sztywnego papieru, ołówka, linijki, nożyczek i kleju. Z arkusza wielkości A4 po skośnej wycinamy kwadrat, który następnie składamy po przekątnych i na pół. Na krótszych liniach zgięcia odmierzamy 4,5 cm i nacinamy. Powstałe boki zaginamy do rogu i sklejamy. Tak samo wykonujemy drugą stronę gwiazdy. Powstałe krzyże delikatnie sklejamy w punktach gdzie się łączą (nie jest ich wiele). Gotowe. 
- Gwiazdka pięcioramienna, jednostronna. Do powieszenia lub postawienia, według pomysłu i upodobań. Sposób przygotowania podejrzałam u Agi z Agnetha Home


- Gwiazdka origami. Efekt niesamowity ale wymaga precyzji i w miarę miękkiego papieru.  Pierwszy film przedstawia wykonanie bazy, czyli pentagonu, drugi samej gwiazdki.


A po gwiazdkach przyjdzie kolej na szyszki, suszą się…