05 lutego, 2015

biegowe wydarzenia 2015Bieganie zimą to nie lada wyzwanie. Zaspy śniegu, ukryte ślizgawki i mróz tworzący maskę na spoconej twarzy. Nie chce się wychodzić z domu ani nawet myśleć o bieganiu. Nie warto jednak się poddawać, bo im mniej się ruszamy, tym bardziej będzie się nam nie chciało. Sprawdzone! Endorfiny zaczynają się wydzielać dopiero po około 30 minutach wysiłku fizycznego, więc myślę że warto zaryzykować pobiegowego wariata. Lub chociażby połowę treningów. W drugiej połowie można pomyśleć nad strategią na nadchodzący sezon wiosenny. Dowiedzieć się co, gdzie, kiedy i na jakich dystansach.

O tym, że Szwecja (a właściwie cała Skandynawia) biega, słyszeliście już pewnie nie raz. Biegają młodzi i starzy, biegają dzieci, a szkolniaki pobijają kolejne rekordy. O ile w wielu krajach na bieganie przyszła moda, tak w Szwecji jest to już pewnego rodzaju styl życia. Biega się dla osiągnięć, dla zdrowia, dla formy, dla towarzystwa, dla przewietrzenia myśli i głowy… Długo by wymieniać. Biega się również tłumnie. A jeśli tłumnie to i w zorganizowanych grupach na zawodach. I na to chcę poświęcić dzisiaj kilka linijek.

Najwięcej zawodów biegackich, biegów okolicznościowych i eventów odbywa się naturalnie w dużych miastach, w przypadku Szwecji, w stolicy. Jednak na upartego znajdzie się coś w każdym praktycznie miesiącu przez cały rok. Pod TYM linkiem znajdziecie terminarz biegowy dla całego kraju, a ja skupię się na tych najbardziej rozrywkowych i interesujących wydarzeniach, w których udział wziąć może każdy, niezależnie od tego czy biegał wcześniej czy jest zupełnym nowicjuszem. 
Przy okazji odwiedzenia Szwecji można przecież „przeżyć” odwiedzane miejsce na sportowo! A jeśli jednak nie znajdzie się miejsca na dodatkową parę butów w walizce, warto pokibicować uczestnikom, wszak nic nie buduje lepiej niż doping i oklaski.  


BIEGI WIOSENNE

- Premiär Milen, Sztokholm, 29 marzec, 10 km. Wiosenny bieg "premierowy", na dobre rozpoczęcie sezonu.  

- Nordic Classic Running, Gotland, Visby, 18 kwiecień, 21/10/5 km. Warto rozważyć chociażby ze względu na przepiękną lokalizację. 

- Vår Ruset, 17 miast Szwecji, 4 maj-4 czerwiec, 5 km. Biegiem, truchtem lub marszem. Indywidualnie lub w grupie. Dla każdego (w zamyśle wyłącznie dla kobiet, chociaż kilku przebranych w peruki Pippi chłopaków też widziałam!)  O biegu pisałam wcześniej TUTAJ.  


BIEGI PRZETRWANIA

- Tjurruset, gdzieś w okolicach Sztokholmu, 3/4 październik, 10 km. Ciężki i zarazem bardzo pozytywny bieg z przeszkodami. Kamienie, błoto, wysokie podbiegi i dużo wody. Trasa nie tylko dla zawodowców, jednak z pewnością dla dzielnych i niebojących się wyzwań. 

- MilitaryFitness – Bootcamp Challenge. Göteborg, 28 marzec. 5 kilometrów, 100 przeszkód. 

- Tough Viking, Åre 21 marzec, Göteborg 25 kwiecień, Sztokholm 9 maj i 29 sierpień, Malmö 19 wrzesień. 5-10 km w zależności od miasta. Uważany za najbardziej brutalny z nordyckich eventów tego typu. 

- Toughest, Malmö 5 maj, Umeå 16 maj, Sztokholm 23 maj, Göteborg 10 październik, 8 km. Kolejny bardzo intensywny bieg z przeszkodami. Dla fanatyków bólu, wyczerpania i błota. 

- Run for your lives, Örebro, 12 maj, 5 km,  Przerażający bieg  z przeszkodami po terenach dawnej kopalni z udziałem zombie i innych strachów! Organizatorzy informują, że ze względu na przerażające sceny, uczestnicy podejmują się udziału na własną odpowiedzialność.Z PRZESŁANIEM I INNE NIŻ WSZYSTKIE

- Wings For Life, z Kalmaru przez most na wyspę Öland, 3maj, max. 100 km.    To bieg, w którym nie ty biegniesz do mety, a meta podąża za biegaczem żeby ostatecznie go prześcignąć. Wszelkie opłaty pochodzące ze sprzedaży biletów uczestnictwa są przekazywane na badania nad rdzeniem kręgowym. Bieg odbywa się jednocześnie w wielu miejscach na świecie, miedzy innymi również w Polsce (Poznań).

- Color Run,The Happiest 5k on planet. Göteborg 3 maj, Sztokholm 23 maj, Lund 19 wrzesień.   Jak obiecują organizatorzy, najszczęśliwsze 5 km na planecie. Najbardziej kolorowy z wszystkich biegów, podczas którego uczestnicy są obsypywani różnobarwnymi proszkami.

- Midnattsloppet, Sztokholm 15 sierpień, Göteborg 22 sierpień, Malmö 5 wrzesień, 10 km. Bieg nocny ulicami miast. Każdy, kto choć raz biegał w środku lata i upale, wie że najlepiej trenuje się w nocy.  

- Musikmilen, Växjö, 19 wrzesień, 10 km. Bieg miejski z dużą ilością muzyki w tle. Zespoły kibicujące biegaczom rozstawione są na całe trasie.


POPULARNE

- Göteborgsvarvet , Göteborg, 23 maj, 21 km, Największy półmaraton na świecie. Od 1980 roku w biegu wzięło udział ponad milion osób. 

- Tjejmilen, Sztokholm, 5 wrzesień, 10 km. Dziewczyński klasyk!  Ponad 30 tysięcy biegających kobiet w jednym miejscu. Tego nie można przegapić.

ASICS Stockholm Marathon, 30 maj, 42 km,  MAPA Trasa maratonu o tyle interesująca, że prowadzi przez piękne zakątki miasta.  Do przeczytania artykuł (po polsku), trochę na wesoło. 

- Women’s Health Halvmarathon, Sztokholm, 25 kwietnia, 21 km, Kolejny bieg w stolicy Szwecji. Tym razem na południowych krańcach Djurgården.

- Triathlon w Sztokholmie, 23 sierpień, 13-52 km. Pływanie, rower i bieg. Cztery kategorie zaawansowania do wyboru, ścisłe centrum miasta, emocje.  Dla zawodowców i bardzo silnych amatorów. Koniecznie do zobaczenia.  Przyznacie, że jest z czego wybierać. Do zobaczenia na trasie!