03 grudnia, 2015

historia adwentowego swiecznikaElektryczne siedmioramienne świeczniki adwentowe, każdy je zna. Historia palenia światełek przywędrowała jak wiele innych tradycji do Szwecji z Niemiec, jednak elektryczne świeczniki to już typowo szwedzki wynalazek.
Pierwowzory tego rodzaju lampy zaczęły powstawać w 1934 roku, a kilka lat później weszły na rynek pod nazwą julottestaken.  Produkt naturalnie osiągnął natychmiastowy sukces. Za pomysłem wprowadzenia ich do sprzedaży stał szef sprzedaży Philipsa, Werner Simonsson, jednak twórcą i pomysłodwcą Oskar Andersson.


 Jak doszło do samego powstania świecznika? W 1930 roku Philips jako pierwszy zaczął masową produkcję lampek do dekoracji choinek. Te niestety, ze względu na niskie napięcie w wielu domach (szczególnie na wsi) nie działały wszędzie równie dobrze, a firma generowała coraz większe straty. Oskar, który był jednym z wielu zwykłych pracowników wpadł na świetny pomysł ponownego wykorzystania zwracanych lampek i zmniejszając ich ilość (a jednocześnie potrzebnej energii do ich działania) wbudował je w zwykły drewniany świecznik. Takim sposobem powstała elektryczna piramida z siedmioma lampkami, znana dziś pod nazwą elljustake.  

Nie należy jej jednak mylić z adventljustake, bo ta zarezerwowana jest dla czterech świec adwentowych tradycyjnie palonych w każdą niedzielę adwentu.